Proč se kočky ženichují

Po spánku a odpočinku je péče o kočky časově nejnáročnější činností během dne. Udržování hygieny a správné držení těla pro relaxaci jsou nezbytné pro rovnováhu našeho malého společníka. Nemůžete však vysvětlit, proč tráví tolik času péčí. Ve skutečnosti uvidíte, že to není jen „čisté“.

Proč je péče o kočky důležitá?

Kočky se připravují, aby je udržovaly čisté, ale nejen to.

Pokud kočka tráví tolik hodin lízáním každý den, je to z estetických důvodů, i když neví, že se tímto způsobem stává krásnějším. Eliminuje veškerý prach a parazity, které se mohou hromadit na vlasech. Používají ústa jako kari hřeben, aby si vytrhli vlasy a rozvázali uzly.

Kočka tráví téměř třetinu bdělosti lízáním a třením. Dělá to na všech částech těla a otáčí se, aby se dostalo na nejnepřístupnější místa. Nejobtížněji dosažitelná je oblast mezi lopatkami. Od hlavy po ocas je to každý den stejný rituál. Začíná to u hlavy, používá přední nohy jako žínku a poté používá přední končetiny.

Pak to jde do ramen, boků, dolů do genitálií. Zadní nohy a ocas nejsou nikdy zapomenuty. Každý čtvereční palec vlasů je důkladně očištěn, olízán, rozmotán a vysušen. Čas, který kočka tráví lízáním, je pro něj velmi důležitý. Je to způsob čistoty, ale také dobrého zdraví.

Péče o kočičí srst zahrnuje odstranění mrtvých chlupů, které mají několik funkcí. Za prvé poskytuje kožešinám přirozenou ochranu zvířat. Lízání stimuluje žlázy v koříncích vlasů, čímž pomáhá chránit vlasy.

Péče také pomáhá stimulovat krevní oběh, vstřebává vitamin D a zlepšuje svalový tonus. Je také užitečné při termoregulaci: olizování může povrch těla ochladit odpařováním, protože kočky se málokdy potí! Nakonec působí jako regulátor a poté představuje alternativní činnost. Někdy můžeme pozorovat kočky, které se pečlivě olizují před bouří nebo ve stresu…

Mohu své kočce pomoci s péčí?

Ne, fakt ne. Kočka se musí tiše a klidně umýt, jak jsme již vysvětlili. Považujte tento okamžik za rituál, obřad. I sebemenší hluk může narušit správné chování rituálu a být pro vaši kočku zdrojem úzkosti.

Můžete si však pomoci svým vlastním způsobem občasným kartáčováním. Tato akce je dokonce doporučena a velmi nutná pro některá plemena dlouhosrstých plemen. Kartáčování odstraní z srsti odumřelé vlasy, takže je váš malý přítel nebude muset spolknout. Tyto mrtvé vlasy vytvářejí koule hromaděním v kočičím břiše, které se někdy pokouší zvracet a které mohou být nebezpečné. Další informace o tom, jak pomoci vaší kočce s péčí, najdete v následujícím článku: Péče o kočky: Klíčové body, které si musíte pamatovat.

Kdy si mám dělat starosti o svou kočku?

Jak jsme již zmínili, péče o srst je důležitým rituálem v každodenním životě kočky a její zvyky poznáte podle jejího pozorování. Jakákoli změna by vás proto měla upozornit.

• Pokud se vaše kočka příliš umývá, je velmi pravděpodobné, že se snaží vyjádřit bolest nebo podráždění.

• Nadměrné lízání předních končetin a dolní části zad je obvykle známkou stresu nebo OCD (obsedantně-kompulzivní porucha). Před eskalací situace je důležité najít zdroj.

• Pokud se naopak vaše kočka již neumývá, může to být nemoc, která praní bolavá, nebo problém v ústech, který ztěžuje lízání. Může to však být také známka stárnutí, protože starší kočky jsou méně pružné a obtížně se umývají, zvláště když mají osteoartrózu nebo bolesti kostí a kloubů.

V každém případě, pokud máte pochybnosti, nečekejte a poraďte se s veterinářem.

Your email address will not be published. Required fields are marked *