Jak řešit problémy s chováním koček

Chování koček: Jak detekovat problémy?

Pokud je kočka často popisována jako tiché stvoření, trpí také problémy s chováním, které mohou být velmi nepříjemné. Existuje mnoho důvodů pro agresi, strach nebo dokonce ztrátu kontroly. Nebojte se, ale všechny tyto příznaky se zdají být příznaky jedné nebo více nemocí u koček. Obvykle souvisí s nudou nebo stresem.

Proto je velmi důležité věnovat mu zvláštní pozornost, aby kočce poskytoval stimulující, bezpečné a pohodlné prostředí. S pomocí veterináře je možné tyto nemoci překonat pokusem porozumět vaší kočce. Tato onemocnění mohou způsobit velké materiální škody a způsobit, že kočka a její majitel budou nešťastní.

Důvody problémů

Je velmi důležité léčit kočky s neobvyklým chováním co nejdříve: Trestání zvířat není příliš užitečné. Pro něj jsou všechny tyto potíže jen rozpaky, touha přizpůsobit se prostředí nebo úzkost způsobená změnami prostředí.

Lze rozlišit několik příčin onemocnění:

Důvody týkající se životního prostředí:

Pokud kočka začne močit vedle své podestýlky, existuje důvod, proč se pokouší označit území. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se nesnaží „hrát co nejchytřejší“ se svým majitelem, myslí tímto neobvyklým gestem, kde je jeho území nebo že něco není v pořádku, jako například podestýlka příliš blízko k jídlu, podestýlka, která je příliš špinavá , vrh ponechán na otevřeném nebo větraném místě. Protože kočkám se líbí jejich soukromí, potřebují konkrétní a respektované místo.

Podobně, když přemístíme nábytek, změníme malbu v místnosti, přidáme nové předměty a nové vůně ho vyruší. Kočka je zvíře plné návyků a má ho ráda.

Psychologické důvody:

To jsou důvody, které na první pohled nejsou vždy viditelné. Tyto příčiny nejsou ve skutečnosti nic jiného než stresující: kočka vnímá změny ve svých návycích, ať už ve fyzickém prostředí nebo v rodinné atmosféře. To ho může rozrušit a poté vyjádřit své nepohodlí svým vlastním způsobem. Obvykle je všechno jen malá kaluž moči, která bude určena k označení jejího území.

Důležité (podle kočky) je zanechat na prostředí stopu, která potvrdí jeho přítomnost a identitu. S tímto typem chování se často setkáváme, když do domu přijde nový mazlíček a začne kočce „konkurovat“, když jsou hosté příliš hluční a otravují ho, když v rodině dojde k tragédii, jako je smrt, a atmosféra ji potopí.

Bez ohledu na změnu jeho rutiny si to kočka všimne a bude ho to stresovat.

Kočka s neklidným charakterem (něco takového existuje) vidí nárůst svého stresu, když ví, že se kolem prolíná další kočka, necítí se pohodlněji a chce si bránit své území, je loveckým instinktem neustálá bdělost a narušuje jeho rutinu. Podobně mohou jeho chování ovlivňovat určité nemoci (hormonální, imunitní, neurologické poruchy). Nakonec si také všimneme, že tresty zvyšují jeho stres.

Příznaky těchto poruch

Kočka vyjadřuje svůj stres a nepohodlí různými způsoby, které lze rychle dešifrovat, aby se s nimi lépe vyrovnala. Nejprve si všimneme agresivity: některé kočky mají „agresivní útoky“ bez zjevného důvodu a pak začnou skákat na cokoli, co se hýbe, zejména na jejich majitele. Útočí na lýtka. Kočka tedy znamená, že si chce s danou osobou hrát a musí se o ni starat.

Ale tato agresivita může mít také důvody ve vztahu k jídlu: může se stát, že přístup k jeho jídlu není tak jednoduchý, což ho nutí soutěžit o jídlo s jinými zvířaty.

Dalším příznakem je moč mimo kleci: tato extrémně nepříjemná situace naznačuje dvě možnosti: buď si kočka chce ulevit mimo podestýlku, protože se jí nelíbí (čistota, umístění, obsah podestýlky), nebo zvíře chce označit jeho území.

Kočky mohou také trpět chorobami močových cest, proto je nutné se poradit s veterinářem, jinak není podestýlka z výše uvedených důvodů vhodná. Pokud však kočka močí na svislém povrchu, jako je nábytek, zeď, která může mít výšku až 20 centimetrů, pak si chce označit své území (postavit se a močit, pokud je to možné).

Dalším důvodem je problém při cestování autem: to je pro kočku nepříjemný stav a bude na ni vyvíjet tlak: je chována v kleci, umístěna v hlučném prostředí a jejíž pachy nekontroluje: kočka bude mňoukat, agitovat a třást se, ale také se bude cítit nevolně nebo dokonce zvracet. Další příčinou potíží může být stav zmatku, to znamená, že kočka ztrácí podporu kvůli náhlému zvuku budíku nebo v místnosti, kde se nachází, jsou dráždivé látky (drogy, cigarety atd.).

Jak uklidnit vaši kočku?

Nejdůležitější věcí je zavázat se ke zlepšení prostředí vaší kočky tím, že uspokojí její různé potřeby: prostor, jídlo, hry, stimulace atd. Je velmi důležité, aby se kočka cítila sebevědomě a bezpečně: kočka žije ve světě, který mu musí poskytnout s něčím, co vylézt, ukázat, skrýt a v případě potřeby se skrýt před ostatními. Proto často doporučujeme zakoupit škrábací příspěvek, abyste na to vše odpověděli.

Pokud jde o společenskou povahu, kočka je individuálním zvířetem a její míra tolerance vůči jiným kočkám, a dokonce i lidem, se u jednotlivých koček liší: měla by proto být respektována její potřeba nezávislosti a samoty. které někdy potřebuje díky místu věnovanému pouze jemu, místu, kde se může volně pohybovat ke svému vrhu, jídlu a pitné vodě.

Kočka je zvíře, které potřebuje hodně smyslové stimulace: takto rád dřepí, obdivuje své okolí a podle toho reaguje, a pokud je to možné, na škrábacím povrchu vytváří drápy (škrabadla s několika tácky nabízejí tento druh možnosti) . Podobně je dobré měnit strukturu jídla.

Nejraději hraje hry, protože to probouzí jeho lovecký instinkt: oblíbené jsou hry, které vydávají zvuky, vibrují a odrážejí. Je třeba poznamenat, že kočky si raději hrají s lidmi než s osamocenými.

Nakonec doufáme, že vám tyto informace pomohou napravit některé běžné problémy s chováním koček. Nezapomeňte být trpěliví a analyzujte, proč může vaše kočka vykazovat „špatné“ chování. Pokud zjistíte, že se chování vaší kočky nezlepšilo, navštivte svého veterináře.

Your email address will not be published. Required fields are marked *