Adopce kotěte: Co potřebujete vědět

Koho se nikdy nedotklo rozkošné malé kotě a jeho rozkošné pohyby? Pak vám může myšlenka adoptovat kotě rychle růst v hlavě! Ale než začneme, doporučujeme vám nejprve se podívat na náš článek o nejdůležitějších věcech, které byste měli vědět o adopci koček.

Na druhou stranu v tomto článku vysvětlíme vše, co potřebujete vědět o adopci kotěte, pomůžeme vám také odpovědět na následující otázky: Adoptovat si muže nebo ženu? V jakém věku si adoptovat kotě? Kde si adoptovat kotě? Kdy je vhodný čas na adopci kotěte?

Kdy je vhodný čas na adopci kotěte?

Nejlepší čas na adopci kotěte je obecně jaro. Většina koček se skutečně rodí v dubnu a květnu. To se vysvětluje skutečností, že teplo říje u kočky je způsobeno trváním denního jasu. S prodlužujícími se dny v únoru a březnu se tedy kočky vrací do tepla a začíná reprodukční období.

Během březosti, v průměru od 58 do 67 dnů, dojde v dubnu, květnu a červnu k přílivu malých koťat. Nezapomeňte však, že odstavení kotěte bude trvat 2 až 3 měsíce: v praxi si osvojíte malé kotě mezi červnem a zářím.

Muž nebo žena?

Rozhodli jste se adoptovat kočku, gratulujeme! Dalším krokem je volba pohlaví kočky, která má být adoptována. Jinými slovy, je to muž nebo žena? Chcete-li si vybrat, budete muset porozumět charakteristikám každého pohlaví.

Chování u koček:

Muži jsou větší a těžší než kočky a obvykle jsou samostatnější, osamělejší a toulavější.

Pokud je dospělou kočkou, bude mít tendenci utíkat a často se vracet s „válečnými“ ranami, protože se pokusí bojovat s jinými muži, aby dobyli ženy. Ztráta kontroly a boje často zkrátily její délku života. Pokud se sterilizace neprovádí, bude mít také tendenci označovat oblast (tedy váš byt nebo dům) močí, která voní velmi silně.

Pokud ji tedy nechcete chovat, je nejlepší kočku kastrovat, až dosáhne puberty (přibližně 6 měsíců). Tím se sníží chování značení a ztráta kontroly.

Chování u koček:

Skutečným rozdílem od nesterilizované kočky je teplo. Samice obvykle dostane první ruju přibližně ve věku 6 měsíců, obvykle brzy na jaře. To se ale může stát například po 4 měsících u kočky narozené na konci roku.

Když bude vaše kočka v teple, bude vaše kočka tlačit na lascívné a pulzující mňoukání – slavné milostné písně -, kutálí se po zemi, třese se o vás a cítí se útulněji než obvykle, ale zejména uvolňuje feromony než muži, jejichž okolí bude schopné vycítit daleko díky rozvinutému čichu. Kočky v horku udělají, co mohou, aby se přiblížily kočce a kopulovaly s ní.

Poté bude nutné být obzvláště ostražití a hlídat kočku, aby neutekla. Proto v tomto období představuje hlavní riziko neúmyslné těhotenství.

V jakém věku adoptovat kotě? Ideální věk: tři měsíce

Nyní se všeobecně věří, že ideální věk pro adopci koťat je tři měsíce. Toto období odpovídá době, kdy se kočka osamostatní. Novorozené kotě je zcela závislé na své matce, a to jak ve stravovacích, tak v péči nebo eliminačních funkcích. Od tří měsíců to matka postupně odstrkovala.

Můžeme adoptovat dříve?

Zákonný minimální věk pro adopci kotěte je osm týdnů. Ale pro mnoho koťat je to příliš brzy, protože odstavování ještě nebylo dokončeno. Po fyzickém odstavení (krmení, ošetřování) začíná psychologické odstavení, při kterém je kotě citově odděleno od matky a sourozenců. Samozřejmě někdy možná budete muset adoptovat kotě dříve, například pokud je to sirotek. V takovém případě bude muset osvojitel nést část vzdělávání.

Jaké je riziko adopce mladé kočky?

Adopce kotěte, které je příliš malé, často rozvíjí osobnostní a sociální bariéry. Některá chování nejsou příliš otravná, například tato koťata sají ocasy, protože se od svých matek oddělila příliš brzy. Jiné nemoci jsou problematičtější. Dvou až tříměsíční koťata nemohou přenášet energii a kousnou mezi zuby cokoli, včetně lidských rukou nebo nohou.

Příliš malá koťata mají často poruchy charakteru a socializace. Některé příznaky nejsou příliš nepříjemné, například koťata sají ocasy, protože byla od matky oddělena příliš brzy. Jiné poruchy jsou problematičtější. Dvou až tříměsíční koťata nemohou směrovat svoji energii a kousnou vše, co se jim dostane mezi zuby, včetně lidských rukou nebo nohou. Ve věku tří měsíců by je jejich matka obvykle naučila, že kousání a škrábání bolí, ale pokud na to nebude mít čas, osvojitel se o to bude muset postarat, což není vždy snadné.

Konečně, bez ohledu na to, jakým způsobem si vyberete, doufáme, že se můžete bavit se svou malou furball!

Your email address will not be published. Required fields are marked *